Rozmowy o gospodarce z widokiem na przyszłość na najwyższym piętrze budynku Olivia Star w Gdańsku

Rozmowy o gospodarce z widokiem na przyszłość na najwyższym piętrze budynku Olivia Star w Gdańsku

 

(…) siłą polskiej gospodarki są przedsiębiorcy. Właśnie dlatego centralnym problemem dla ekonomistów powinno być zastanowienie się nad tym, jaki powinien być mechanizm gospodarczy łączący produktywność wykorzystania własnych zasobów – w tym surowców – oraz systematycznego poprawiania się poziomu życia” – to zdaniem prof. Jerzego Hausnera recepta na gospodarkę. O wyzwaniach przed jakimi staje Polska wraz z nim, na 34 piętrze Olivia Star debatowali prof. Leszek Balcerowicz, dr Henryka Bochniarz, dr Janusz Lewandowski, dr Janusz Steinhoff
i prof. Dariusz Filar.

 

Otwierając wydarzenie, prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki podkreślił, że inaugurowany cykl spotkań „(…) powstaje na bazie wielkiej tradycji dialogu społecznego, demokracji
i solidarności, której symbolem jest Gdańsk. Dlatego to właśnie w centrum konferencyjnym na ostatnim piętrze najwyższego budynku na Pomorzu – Olivia Star – zainaugurowane zostało pierwsze spotkanie
z cyklu „Rozmowy na Szczycie”.
Przyczynkiem stała się 30. rocznica transformacji gospodarczej, zainicjowanej w Polsce z końcem lat 80., określanej jako plan Balcerowicza.

Prolog, będący punktem wyjścia do rozmów wygłosił prof. Dariusz Filar. Po nim głos zabrał prof. Leszek Balcerowicz, który w swoim przemówieniu mówił o ogromnym wpływie ustroju na poziom życia obywateli, przywołując przykłady m.in. Korei Północnej i Południowej (które w latach 50. plasowały się na tym samym poziomie ekonomicznym), czy czasów komunizmu w Polsce.  

Najbardziej oczekiwanym punktem spotkania była debata, w trakcie której znamienici ekonomiści poruszyli wiele współczesnych problemów, z jakimi boryka się rodzima gospodarka. Niż demograficzny, brak spójnej polityki energetycznej, wysokie koszty pracy, brak pracowników, brak wsparcia dla rozwoju małych firm rodzinnych, potrzeby nowoczesnego systemu edukacji i wielu innych. Identyfikowano zagadnienia wymagające znalezienia pilnych rozwiązań, które pozwolą na kontynuowanie postępu naszego kraju. Ze względu na różny obszar profesjonalnych zainteresowań zaproszonych gości, padło wiele merytorycznych diagnoz i recept.

Każdy kolejny polski rząd stoi przed wyzwaniem: albo skupić się wyłącznie na rozwiązywaniu problemów, tracąc czas i marnując potencjał, albo spojrzeć na sytuację szerzej i pchnąć sprawy do przodu (…). Uważam, że dzisiaj trzeba myśleć o Polsce odważnie i perspektywicznie. W tej chwili mamy trzy wielkie problemy. Są to: zapaść demograficzna, zbyt niski poziom produktywności wykorzystania zasobów krajowych oraz pogłębianie się niespójności społecznej i atomizacji naszego społeczeństwa. Są to wielkie wyzwania, które musimy dostrzec, akceptując przy tym fakt, że siłą polskiej gospodarki są przedsiębiorcy. Właśnie dlatego centralnym problemem dla ekonomistów powinno być zastanowienie się nad tym, jaki powinien być mechanizm gospodarczy łączący produktywność wykorzystania własnych zasobów – w tym surowców – oraz systematycznego poprawiania się poziomu życia” – komentował prof. Jerzy Hausner.

Z kolei Henryka Bochniarz wskazała zebranym, że przyszłość należy do polskich kobiet – zarówno w kulturze, w biznesie i w polityce - „Myślę, że trzeba zrobić wszystko, aby jak najszybciej wprowadzić metody, które spowodują, że będzie ich więcej. To jest niewiarygodny potencjał”.

„Rozmowy na szczycie” to cykl spotkań, których wyróżnikiem ma być przenikliwa obserwacja zmieniającego się świata, a także refleksja nad wspólnymi osiągnięciami i porażkami Polski i Polaków. Mają one na celu rozpoznanie najnowszych trendów i próbę opisania wyzwań – ekonomicznych czy społecznych, z którymi przyjdzie nam się zmagać w przyszłości. Projekt powstał w wyniku współpracy stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza i Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki. Głównym partnerem wydarzenia jest Bank Millenium.

Moderatorem spotkania w nowo powstałym centrum kongresowym, ulokowanym na ostatniej kondygnacji Olivii Star był dziennikarz biznesowy Mikołaj Kunica. „Rozmowy na Szczycie” są kolejną ważną inicjatywą, która w ostatnich miesiącach odbyła się w Olivia Business Centre.

 

Olivia Business Centre – największe centrum biznesowe w Polsce Północnej, zlokalizowane w samym sercu Trójmiasta stanowi szczególny adres dla ponad 500 topowych firm. Swoje siedziby mają tu m.in. Amazon, Arrow Electronics, Bayer, Energa, PwC, Ricoh, Sii, czy ThyssenKrupp. 

Rozumiejąc, że o sukcesie przedsiębiorstwa decydują zróżnicowane czynniki, gwarantuje im – obok najwyższej jakości przestrzeni biurowych – dostęp do obecnych w centrum wyspecjalizowanych firm HR, IT, finansowych, świadczących usługi consultingowe, prawne czy marketingowe. Do dyspozycji najemców pozostają także m.in. centra konferencyjne, centrum medyczne z apteką, studio fitness CityFit, gimnazjum, przedszkole, żłobek, salon urody, notariusz czy punkt ładowania samochodów elektrycznych. Olivia aktywnie wspiera lokalną społeczność, realizuje też liczne projekty służące rozwojowi i integracji pracowników kompleksu. Regularnie odbywają się tu wydarzenia biznesowe, edukacyjne, kulturalne i sportowe. 

 

drukuj